Ultimate Frizbi Nasıl Oynanır?
Mayıs 31, 2016
Frizbi Nasıl Atılır?
Haziran 1, 2016
Show all

1. Çeşme Türk Kası Frizbi Turnuvası

Geçtiğimiz haftasonu 8 takımın katılımıyla Çeşme Ilıca plajı’nda düzenlediğimiz turnuva ANKA takımının birinci olmasıyla sonuçlandı. Bu turnuva İzmir’de oynanan ve bizim katıldığımız ilk turnuva olması sebebiyle oldukça çok şey öğrendiğimiz, deneyim kazandığımız ve eğlendiğimiz bir etkinlik oldu.

cesme-frizbi-turnuva-62

Çeşme’ye cuma günü saat 23:00 gibi geldik. İstanbul ve Ankara’dan gelmiş değerli misafirlerimizle tanışmaya, aralarına karışmaya ve bi gün sonraki turnuvanın kuralarını çekmek için orda bulunmaya kaldıkları otele gittik. Otelde ortam oldukça hareketliydi. Ben kapının önünde sokakta frizbi oynayan insanlar görünce çok duygulandım. Tanrım hiç bu kadar çok frizbi oynayan ve oynayabilen insanı bi arada görmemiştim.

Cumartesi günü saat 08:30’da turnuva alanındaydık.

cesme-frizbi-turnuva-77

Maçlar başlamıştı. Kumda koşmak ve belli bi performans sergilemek oldukça zordu ki bu sebeple sahadaki oyuncu sayısı 5, takımdaki toplam oyuncu sayısı en az 10 kişiydi ve dayanabilmek sürekli değişerek ve dinlenerek mümkün olabiliyordu. Maçlar iki gün iki sahada 6 maçtan toplam 24 maç olarak oynandı. Her takım günde 3 maç yaptı ve kimse üstüste maç yapmadı. Bizim takımımız hiç galibiyet alamadı ve sonuncu oldu ama tek bi sayı için, tek bi layout için, tek bi asist için bile oynamaya değerdi.

cesme-frizbi-turnuva-57

Ultimate Frisbee’ye daha sonra ayrı bir yazıda detaylı yer vermek istiyoruz fakat genel olarak konuşacak olursak bu sporun en önemli özelliği sportmenliği vurgulaması. “Spirit of the Game” yani “Oyunun Ruhu” diye bir kavram oyunun temelini oluşturuyor ve maçlar hakemsiz oynanıyor. Oyuncular maç esnasında bir sorun yaşadıklarında kendi aralarında çözmeye çalışıyorlar eğer anlaşma sağlanamazsa o sayı baştan başlanarak tekrar oynanıyor. Ayrıca kız ve erkek karışık takımlarda oynanabilen bi spor. Takımda bayanların olması maçların daha sakin, centilmence ve kibar geçmesini sağlıyor.

Oyun sonunda ve başında yapılan bazı eğlenceli ritüeller var ve özellikle onlardan çok etkilendik. Başlangıçta her takım oyununda olduğu gibi takımların bazı sloganları var ve elleri disk üzerinde veya üstüste birleştirip tüm gücünüzle bağırarak bunu söylüyorsunuz. Ayrıca maç sonunda da iki takımın birlikte iç içe geçerek oluşturdukları sevgi çemberi var. Bu halkayı yapıp iki takımın oyuncularından isteyenler konuşma yapıp karşılıklı iyi dileklerini iletiyorlar. Sonrasında herkes birbirine çakıyor veya sarılıp tebrik ediyor ve bu ritüeller her zaman uygulanıyor bu konuda herkes çok hassas. Herkes iyi niyetli, herkes bildiği herşeyi herkesle paylaşmaya açık, herkes birbirine destek oluyor…

cesme-frizbi-turnuva-10

 

Genel olarak çok eğlenceli ve enerjisi yülsek bi etkinlikti dışarıdan gelenler ve izleyenler konuya çok dahil olamasalarda oyuncuların enerjisi orada bulunan herkesin iyi hissetmesine yetti diye düşünüyorum. O gün Ilıca Plajın’da şans eseri de olsa bulunan ve disk fırlatmamış kimse olmadığına bahse girerim. Frizbi en çok çocukların ilgisini çekiyor ve deneyimlerimize göre de en çabuk onlar öğreniyor.

cesme-frizbi-turnuva-53

Pazar günü turnuva sona erip ödüller de sahiplerine gittikten sonra sahilden en son ayrılan biz olduk, bu turnuvaya tabi biz sadece İzmir’den destek olmaya çalıştık. Bunca insanı buraya getiren, konaklatan, yedirip içiren, götüren ve bizim yaşamadığımz sorunları yaşayıp başarıyla üstesinden gelen Türk Kası’na ve özellikle Tunca’ya teşekkür ederiz. Ayrıca en önemli diğer teşekkür bu turnuva boyunca beni hiç yalnız bırakmayan Erdem’e ve çektiği güzel fotoğraflara. Ayrıca cumartesi ve pazar ekipmanlarını getirip bize güzel müzikler çaldığı için sevgili Gülnihal’e çok teşekkür ederim ki iki gün boyunca Ilıca Plajı gayet iyi müzik dinledi. Ayrıca ses sistemi ile ilgili yardımlarını esirgemeyen ve pazar günü de Ilıca Plajı’nda bizimle birlikte olan sevgili brom Tamer Varis’e sonra Fulden’e ayrıca gelip katılıp frizbi oynadıkları için Nesli’ye, Tayfun’a, Tahsin’e öğleden sonra gelip çaldıkları müzikleriyle ve tatlılıklarıyla ortamımızı şenlendiren sevgili Merve ve Özgün’e de çok teşekkür ederim. Son olarak da beni aralarına kabul edip ilk turnuva deneyimimi kazanmamı sağlayan Bilkent Goats a (behehehehehe) ve turnuvaya katılan tüm takımlara gösterdikleri samimiyet için iyi niyetleri için ve yüksek enerjileri için teşekkür ederiz.

Çok fazla video çekemedik fakat olan videolar çok yakında gelicek…

Şimdilik daha fazla fotoğraf için facebook etkinlik sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.