Frizbi Nasıl Atılır?
Haziran 1, 2016
Kentsel Uçan Tepsi Günleri / Urban Frizbee Dayz
Haziran 7, 2016
Show all

Bumerang Nasıl Atılır?

Herkese frizbi nasıl atılırı gösterirken bazı kişilerin bumerang nasıl atılırı merak ettiği ve sıkca sormaya başladığı zamanlardı ve daha fazla kişiye anlatmak için böyle bir video çekmeye karar verdik.

Çevremizdeki bazı insanlar hayatlarında bumerang görmüşlerdi, kimisi atmaya kıyamayıp duvarına asmıştı, kimisi deneyip başarılı olamamıştı. Bu videodan sonra umarız herkes attığı bumerangı en azından bi kez yakalamayı başarır.

Pozisyon

Eğer havada rüzgar varsa -ki ufak bi esinti dahi olsa bunu kullanmalısınız- yüzümüzü rüzgara karşı dönüyoruz ve sağ elle atıyorsak sağa doğru sol elle atıyorsak sola doğru 45 derece dönüyoruz. Bunu yapmamızın sebebi bumerangın turunu kolay tamamlayıp rüzgarında desteğiyle bize doğru yol almasını sağlamak. Eğer pozisyonunuz düzgün değilse bumerang fazlaca önünüzde, sağınızda veya solunuzda yere düşecektir.

Tutuş

Bumerangın iki yüzeyi bulunur bombeli olan yüzey ve düz olan yüzey. Düz yüzeyi avucunuzun içine gelecek şekilde ucundan kavrayarak tutmalısınız. Bileğiniz geriye doğru bükük olmalı ki atış anında bumeranga fazladan dönme hareketi uygulayabilesiniz. Bumarangı ne kadar döndürerek atabilirseniz hava akımına tutunup geri dönme olasılığı o kadar artar. Daha iyi döndürebilmek daha uzak mesafelere atıp geri almanızı kolaylaştırır.

Atış

Bumerangı omuzunuzun üzerinden dik bi şekilde karşıya doğru fırlatmalısınız sanki bir baltayı ağaca fırlatıyormuşsunuz gibi veya Thor’un çekicini fırlatması gibi düşünün. 25-30 derece kadar yere doğru bi açı uygulamalısınız yani atışınız tam dik olmamalı. Bu atış açınızı bir iki denemeyle daha rahat algılayabilirsiniz. Eğer çok rüzgar varsa bumerangı biraz daha alçağa doğru az rüzgar varsa daha yukarı doğru fırlatın. Bunun sebebi çok rüzgarda bumerangı çok yukarı fırlatırsanız çok fazla havalanıp istemediğiniz kadar gerinize düşmesine sebep olabilirsiniz.

Atış ile ilgili diğer önemli konu yine tutuşunuza bağlı uyguladığınız döndürme hareketi bu hareketi yaparken sanki bi kırbaç darbesi yapıyormuşsunuz gibi elinizi atıp çekebilirsiniz böylece bumeranga daha fazla dönme hareketi uygulayabilirsiniz. Çevirme kabiliyetinizi geliştirdikçe daha uzağa fırlatmayı deneyebilirsiniz. Çevirme hızınız ve uzağa fırlatma hızınız birbiriyle doğru orantılı olarak artırılmalı ve dengeli olmalıdır.

Bolca deneme yapmaktan ve atmaktan yorulmayın, unutmayın denemeden hiçbişeyi öğrenemezsiniz. Her deneyişinizde de sistemli hareket edin atış hızınızı ve atış yönünüzü sabitleyin ve sadece atış açısını değiştirin. Denedikçe farkındalığınız gelişicek ve yeterli tekrardan sonra bunun bi çocuk oyuncağı olduğuna karar vericeksiniz.

Yakalama

Bumerangın geri gelişini izleyip avuçlarınız birbirine karşılıklı aşağı ve yukarı pozisyonda hazır olun. Onu doğru anda tam orta noktasından yakalayacak şekilde  avuçlarınızı birbiri üzerine kapatıp tutmaya çalışın. Döndüğü için orta bölge herzaman sabit kalıcaktır ve burdan yakalamaya çalışmak tutma olasılığınızı artırıcaktır. Uçlarından yakalamaya çalışarak işi biraz şansa bırakmış olursunuz fakat daha havalı bi görüntüde oluşturabilirsiniz. Kendinizi geliştirdikçe farklı yakalama şekilleri deneyebilirsiniz.

Umarız anlattıklarımız faydalı ve anlaşılır olmuştur. Sormak istediğiniz herhangi bir konuda lütfen çekindemen iletişim kurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.