photo credits Daily Republic
Frizbi yakalamak için köpeğini nasıl eğitirsin?
Mart 2, 2016
Ultimate Frizbi Nasıl Oynanır?
Mayıs 31, 2016
Show all

Frizbi ile Oynanabilen 6 Oyun

Frizbiyle sadece atış yaparak eğlenmek dışında oyunu biraz daha çekişmeli hale getirebileceğiniz ve her seviyeden frizbi oyuncusunun rahatlıkla katılabileceğini düşündüğümüz bu oyunları sizinle paylaşmak istedik.

Atış ve Tutuş Yarışı (min. 4 oyuncu, 2 disk)

Kurulum: 4 oyuncuyu 2’şerli 2 takıma ayırın. Aynı takımdaki oyuncuları aralarında belirli bir atış mesafesi olacak şekilde karşılıklı yerleştirin. Her oyuncunun durduğu noktaya bir adet işaretçi/koni koyun. Tüm takımlar yerleştikten sonra aynı anda atışlara başlayın. Daha fazla oyuncuyla daha kalabalık ve çok sayıda takımlar oluşturabilirsiniz.

Amaç: Diski yakalayan takım bir sayı kazanır ve bu sayıyı sesli olarak sayar. Belirli bir sayıya ulaşan veya belirli bir sürede en fazla sayıyı alan takım oyunu kazanır.

Kurallar: Yakalayan oyuncu -eğer bulunduğu noktadan hareket ettiyse- tekrar atış yapmak için  kendi işaretçisinin bulunduğu noktaya gitmek zorundadır.

Notlar: Oyunu zorlaştırmak için oyuncu yetenekleri doğrultusunda atış zorluklarına göre farklı puanlamalar yapabilirsiniz. (forehand atış 2, backhand atış 1, hammer atış 3 gibi) Ayrıca aynı oyunu artistik tutuş puanlaması yaparak da oynayabilirsiniz.

Frizbi Kriket (min. 2 oyuncu, 1 disk, 2 direk/ağaç)

Kurulum: 2 oyuncuyu karşılıklı olarak etrafta bulabildiğiniz belirli bir atış mesafedeki iki ağacın veya direğin arkasına yerleştirin. Daha fazla oyuncu ile birbirinden eşit mesafede hedefler bulmalısınız.

Amaç: Oyuncular sırasıyla karşılıklı olarak birbirlerine önlerindeki engeli vurabilecekleri şekilde disk atarlar. Hedefi vuran kişi bir puan kazanır ve belirli bi sayıya ulaşan oyuncu oyunu kazanır.

Kurallar: Tutan oyuncular disk hedefin arkasına geçene kadar beklemelidir. Atış kendi hedefinin arkasından yapılmalıdır.

Notlar: Eğer gelişmiş oyuncularla oynanıyorsa oyunu zorlaştırmak için iki oyuncu da sırasıyla farklı atış şekilleriyle hedefi vurmaya çalışır, vuran bir sonraki atış şekline geçer ve seriyi ilk tamamlayan oyunu kazanır. Temel atış serisi şu şekildedir;

Eldışıyla Düz / Backhand Flat, Eldışıyla Dış Falso / Backhand Outside In, Eldışıyla İç Falso / Backhand Inside Out, Eliçiyle Düz / Forehand Flat, Eliçiyle Dış Falso / Forehand Outside In, Eliçiyle İç Falso / Forehand Inside Out, Çekiç / Hammer, Tavuk Kanadı / Chiken Wing, Eldışıyla Sektirme / Backhand Skip, Eliçiyle Sektirme / Forehand Skip

İsteğe göre bu serideki atışlara yenileri eklenebilir veya eksiltilebilir.

Frizbi Golf (min. 2 oyuncu, 2 disk)

Kurulum: Öncelikle uzun atışlar yapabileceğiniz bir alan/parkur bulun. Kuracağınız parkura önü açık bir başlangıç noktası ve ulaşması zor olabilecek bir bitiş noktası tanımlayın. Bitiş noktasında sayı yapmak için vurabileceğiniz bir hedef belirleyin, bir disk golf sepetiniz yoksa bu hedefi seçerken bir ağaç veya düz bir direk kullanabilirsiniz. Hedefin çevresine 1 m çapında bir daire çizin.

Amaç: Oyuncular başlangıç noktasından bitiş noktasına doğru sırasıyla atış yaparlar. Diskin düştüğü yerden tekrar atış yaparak en kısa yoldan bitiş noktasına ulaşmaya çalışırlar. En az sayıda atış yaparak parkuru tamamlayan kişi oyunu kazanır.

Kurallar: Bitiş noktasından uzakta olan oyuncu önce atış yapma hakkına sahiptir. Oyunu kazanan oyuncu bir sonraki oyuna ilk atışı yaparak başlar. Parkur dışına yapılan atış, atış pozisyonuna geri alınır fakat oyuncunun atış sayısı bir artar. Parkuru tamamlamak için disk bitiş hedefine çarptıktan sonra çizdiğiniz 1 metre çapındaki yuvarlak alana düşürülmelidir. Hedefi vurduktan sonra fazla hızlı gittiği için veya yeterli isabet almadığı için sekerek uzaklaşan disk düştüğü yerden tekrar hedefe atılır.

Notlar: Parkuru belirlerken mesafenin yaklaşık 3 ile 6 atış arasında gidilebilecek mesafede olması önerilir. Birden fazla parkur belirleyip toplam üzerinden rekabet edebilirsiniz. Aynı parkurda set ve maç sayısı yapabilirsiniz. Disk Golf oynamak için yapılmış özel ağırlıklarda diskler mevcuttur. Dilerseniz farklı boyut ve ağırlıktaki disklerinizle hedefe ulaşmaya çalışabilirsiniz.

Yakan Frizbi (min. 8 oyuncu, 4 disk, 8 şişe)

Kurulum: Oyuncuları 4’erli iki takıma ayırın. Takımları atış mesafesinde karşılıklı olarak, oyuncuları kol açma mesafesinde çizgi halinde yan yana dizin. Her oyuncunun önüne bir şişe koyun. Her takıma iki disk verin.

Amaç: Takımlar karşılıklı atışlarla birbirlerinin şişelerini devirmeye çalışırlar. 3 kez şişesi devrilen oyuncu oyun dışı kalır. Tüm oyuncuları oyun dışı kalan takım oyunu kaybeder.

Kurallar: Şişesi devrilen ve halen canı olan oyuncu atışını yapmadan önce şişesini kaldırmak zorundadır. Atışlar şişelerin durduğu çizginin arkasında istenilen bölgeden yapılabilir. İsteyen diski istediği oyuncunun şişesine atabilir. Disk şişelerin arasında kalan insansız bölgeye düşerse herhangi bir takım oyuncusu tarafından gidip alınabilir. Disk havadayken şişelerin hizasının arkasına geçmediği sürece tutulamaz. Disk yuvarlanarak şişeye çarpabilir ve tek atışta birden fazla şişeye çarpması sağlanabilir.

Notlar: Oyunu zorlaştırmak ve farklılaştırmak için tutucuların diski tek elle tutmaları halinde can almaları kuralı oyuna eklenebilir.

Diskatlon(min. 2 oyuncu, 8 koni)

Kurulum: Öncelikle uzun atışlar yapabileceğiniz bir alan/parkur bulun. Parkurun farklı bölgelerine 3-5 adım aralıklı 2’şerli koniler yerleştirerek kontrol noktaları yapın. Çok sayıda kontrol noktası yapabilirsiniz.

Amaç: Oyuncular başlangıç noktasından disklerini birinci kontrol noktasına doğru atarlar. Disk kontrol noktasındaki iki koni arasından geçtiyse, oyuncu diski düştüğü yerden alarak ikinci kontrol noktasına doğru atışını yapar. Tüm kontrol noktalarını dolaşarak başlangıç kontrol noktasından diskini ilk geçiren oyuncu oyunu kazanır.

Kurallar: Diski kontrol noktasından geçiremeyen oyuncu diski düştüğü yerden alıp tekrar dener. Burda oyuncu diski geçiremese de yakın bi yere düşürmeyi amaçlar. Oyuncular disk ellerindeyken koşamazlar. Diskin kontrol noktasından geçtiği şaibeliyse atış tekrarlanır.

Notlar: Kontrol noktası yapmak için koni yoksa çevrede o an olabilecek doğal alanlar da seçilebilir. Örnek iki ağaç/direk araları, oyun parkındaki salıncak demirleri vs.

Çırpınan Frizbi (min. 4 oyuncu, 1 disk)

Kurulum: Oyuncuları 2’şerli takımlara ayırın. Aralarında yaklaşık 2-3 metre mesafe olacak şekilde karşılıklı dizin.

Amaç: Oyun göz ve vücut koordinasyonunu geliştirmek amacıyla oynanır. Servis kullanan takım oyuncularından biri diski seçtiği bir karşı takım oyuncusunun baş ve diz bölgesi arasına doğru diski yumuşak ama kontrolsüz ve gelişigüzel bir şekilde atar. Bu atışta amaç karşı takımın diski yakalamasını zorlaştırmaktır. Tutan takımdan herhangi bir oyuncu diske istediği kadar değme ve vurma hakkına sahiptir. Diski tek elle yakalamayı başaran takım bir sayı kazanır.

Kurallar: Tutan takım diski yakalamadan önce en az bir kez tiplemek zorundadır. Diske aynı anda iki uzuvla dokunmak veya sıkıştırmak yasaktır. Uygunsuz atılan servisler tekrarlanır. Takımlar sırayla karşılıklı olarak birbirlerine servis atarlar.

Notlar: Oyunu zorlaştırmak için diski yakalamadan önce tüm oyuncuların diski en az bir kez tiplemesi istenebilir.

Frizbi 500 (min. 4 oyuncu, 1 disk)

Kurulum: Oyuncuları seviyelerine göre 2 gruba ayırın. Aralarında yaklaşık 20-30 metre mesafe olacak şekilde karşılıklı dizin.

Amaç: Birinci gruptan bir oyuncu diski ikinci grubun üzerine doğru atar. İkinci gruptaki oyunculardan diski yakalayan oyuncu 100 puan kazanır. Diski yakalayan oyuncu diski diğer grubun üzerine doğru atar. 500 olan oyuncu birinci olur.

Kurallar: Diske doğru hamle yaparken birbirini çekmek, itmek ve temas etmek yasaktır.

Notlar: Oyun disk okuma, pozisyon alma ve zıplama antrenmanı olarak kullanılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.