Frizbi ile Oynanabilen 6 Oyun
Mayıs 31, 2016
1. Çeşme Türk Kası Frizbi Turnuvası
Mayıs 31, 2016
Show all

Ultimate Frizbi Nasıl Oynanır?

Ultimate Nedir?

Ultimate uçan bir disk ile dikdörtgen bir saha üzerinde dünyada binlerce kişi tarafından oynanan hız dayanıklılık ve çeviklik gerektiren, Amerikan Futbolunun, Avrupa futbolunun, basketbolun ve hentbolun bazı oyun kurallarının karışımının uygulandığı, birbirine temas edilmeden centilmence oynanan, basit, eğlenceli, ilginç, zorlu ve zarif bir takım oyunudur.

Nasıl Oynanır?

Yedi kişilik iki takım halinde, büyük dikdörtgen bir saha üzerinde oynanır. Dikdortgenin iki ucunda iki takımın sayı alanları bulunur. Saha bu haliyle amerikan futbolu sahası seklindedir. Eğer takım oyuncusu karşı takımın sahasında diskle buluşursa sayı yapmış olur. 9 sayıya ulaşıldığında devre arası verilir. 17 sayıya ulaşan ilk takım oyunu kazanır ve her golden sonra kaleler değişir.

Oyuncular ellerinde diskle koşamazlar. Diski elden ele atarak karşı sahaya ulaştıurmaya çalışırlar. Diskle buluşunca hemen durmak zorundadırlar. En fazla 3 adım atabilir. Eğer disk yere düşerse oyun karşı takıma geçer.

Defans yapan takım karşı takımın oyununu kesmeye çalışır. Bunu yaparken basketbolda olduğu gibi karşı takımın oyuncusuna temas edemez. En ufak bi temas faul olarak nitelendirilir, dolayısıyla vücut ölçüleri bu sporda etkili değildir. Bu durum oyunun kız erkek aynı takımda karışık oynanabilmesine olanak sağlar.

Oyunun en önemli özelliği “Oyun Ruhu” nu yani sportmenliği vurgulaması ve desteklemesidir. Kazanmaktan önce eğlence ve keyif amaçlıdır. Centilmence ve hakeme ihtiyac duyulmadan oynanır. Dünya üzerinde hakemsiz oynanan tek takım oyunudur.

Beach Ultimate

Ultimate in çim sahadan kumsala inmiş halidir. 5 er kişilik takımlarla 75mx25m lik sahada oynanır. Aynı Ultimate kuralları geçerlidir.

10 Basit Ultimate Kuralı:

  1. Saha ve Disk: 175 gram ağırlığında ve 27 santimetre çapında bir disk ile 100 metre uzunluğunda 37 metre genişliğinde dikdörtgen bir saha üzerinde oynanır. Sahanın 18 er metrelik kenarları takım sahaları 64 metrelik orta alan ise oyun sahası olarak kullanılır.
  2. Oyuna başlama: İki takım kendi sahalarında dizilirler, defans yapan takım diski karsı tarafa doğru atabildiğince uzağa fırlatır ve karşı takım diski yakalayıp oyuna başlar.
  3. Sayı: Hücum eden takım diski karşı takım sahasında kendi oyuncusuyla buluşturabilirse sayı yapmış olur.
  4. Diskin hareketi: Disk saha içerisinde her yöne doğru atılabilir. Diski atan oyuncu diski on saniye icerisinde elinden cıkarmak zorundadır. Bu on saniyeyi onu savunan oyuncu sayar.
  5. Diskin el değiştirmesi: Eğer pas hedefi bulmazsa ve disk yere düşerse, karşı takım diski kaparsa, keserse, bloklarsa veya disk oyun dışına çıkarsa el değiştirir.
  6. Oyuncu değişikliği: Sayı alındıktan sonra veya bir sakatlanma durumunda oyuncu değişikliği yapılabilir.
  7. Temazsızlık: Oyuncular arasında fiziksel temas faul olarak nitelendirilir.
  8. Faul yapma: Faul durumunda oyun faul pozisyonundan devam eder. Faul yapan oyuncu itiraz ederse oyun baştan başlatılır.
  9. Hakemsizlik: Oyuncular kendi sorunlarını aralarında çözmek zorundadırlar. Herkes davranıslarından ve yaptıkları hatalı hareketlerden sorumludur.
  10. Oyunun Ruhu (Spirit of the Game): Ultimate sportmenlik ve Fairplay’i vurgulamaktadır. Oyuncular arasındaki saygı ve sevgi bozulmadan ve oyunun eğlencesine zarar verilmeden rekabetci oyun teşvik edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.